Serious Games faktycznie będą wykorzystane w leczeniu chorób psychicznych ?

April 29, 2016


Serious Games można przedstawić w wolnym tłumaczeniu jako "poważne gry". SG są grami, które zawierają specjalnie zaprojektowane elementy, które sprawiają, że ta dziedzina rozrywki może zostać wykorzystywana do treningów, czy edukacji. Historia powstania poważnych gier sięga lat 70-tych. Pozwolicie, że opis dziejów tych gier pominiemy. Wszystkie informacje znajdziecie na wielu stronach internetowych, polskich jak i zagranicznych.

Poważne gry były jednak coraz częściej wykorzystywane jako profilaktyka zdrowotna. Od pewnego czasu Serious Games zaczęły znajdować swoje zastosowania w terapii chorób psychicznych. Obecne doniesienia naukowe, ukazują dość ciepłe przyjęcie SG w środowisku psychoterapeutycznym. Warto podkreślić, że wykorzystywanie gamingowej rzeczywistości do leczenia zaburzeń psychicznych nie jest powszechne. Zabieg wykorzystujący SG w celu leczenia chorób ma  wyłącznie charakter eksperymentalny. Leczenie zaburzeń psychicznych nie należy do najprostszych i folgowanie stwierdzeniem, że gry  będą leczyć depresje czy inne dysfunkcje poznawcze jest mocnym nadużyciem. Nie zmienia to faktu, że środowisko psychiatryczne chce bliżej poznać zaproponowaną terapię wykorzystującą Serious Games.  Podczas badania przeprowadzonego przez naukowców z Niemiec i Austrii, okazało się, że jedynie 10 % terapeutów i pacjentów z grupy badanej kojarzy temat wykorzystania gier jako narzędzie terapeutyczne.  Wyniki mogą wydawać się mierne, jednakże w kolejnej ankiecie okazało się, że około 90% uczestników eksperymentu jest za kontynuowaniem badań nad SG. Mimo tak pozytywnego odzewu należy uwypuklić pewien aspekt. Jeżeli nawet, za jakiś czas gry byłyby wykorzystywane w terapii zaburzeń psychicznych to nie we wszystkich. Każda choroba i jej stadium wymaga określenia wskazań i działań niepożądanych. Dlatego gry znalazłyby zastosowanie jedynie w wąskim aspekcie terapeutycznym.

Jeśli interesują Was Gry Specjalistyczne (SG) to na stronie seriousgamesinternational.com  znajdziecie wiele informacji na ten temat oraz na innych stronach również polskich. Temat SG w środowisku psychologicznym  jest o wiele bardziej zgłębiony. Środowisko medyczne jest otwarte ale o wiele bardziej konserwatywne.


KOMENTARZE